SPORT

Manchester City nuk heq dorë nga titulli

Manchester City ka shënuar fitore të rëndësishme ndaj Newcastles me rezultat 2:0, vazhduar fuqishëm luftën për mbrojtjen e titullit të kampionit.

Vendësit golin e parë e shënuan në minutën e 15-të me anë të Foden, duke i çuar kështu me këtë rezultat skuadrat në pushimin pas pjesës së parë.

Në 45 minutat e dyta, Newcastle ishte më kërkues dhe tentoi disa herë të barazonte sfidën, por mungonte paqartësia brenda zonës së skuadrës vendase.

Duke qenë në momentin e tyre më të mirë, me shpresë për të barazuar rezultatin, City i jep goditjen finale në minutën e 67-të. Një kundërsulm mjaft i bukur dhe një lidhje perfekte mes Haaland dhe Bernardo Silva, përfundoi me golin e dytë falë goditjes së portugezit.

Me këtë rezultat, Guardiola rrit presionin mbi Arsenalin kryesues.